Vos ne kasdien kiekvienas susiduriame su ginčais, problemų sprendimu ir sprendimų priėmimu. Tačiau kiek iš mūsų buvo mokomi kaip reikia spręsti problemas? Suprantame, kad problemų sprendimas yra esminis sėkmingo bendravimo elementas, bet ar žinome, kaip tai padaryti efektyviai?
Ką darome susidūrę su problema?
Žmonės, susidūrę su problema, linkę daryti tris dalykus: 1) mes bijome arba jaučiamės nepatogiai ir norime, kad problema dingtų; 2) manome, kad turime sugalvoti sprendimą ir tai turi būti teisingas problemų sprendimas; 3) ieškome ką apkaltinti dėl problemos atsiradimo. Kitaip tariant, susidūrimas su problema tampa problema. Ir tai yra problema, nes iš tikrųjų problemų visada buvo ir bus!
Yra dvi priežastys, kodėl mes linkę į problemą žiūrėti kaip į problemą: ji turi būti išspręsta (dažnai vadovui pageidaujant kuo greičiau) ir nesame tikri, kaip rasti geriausią sprendimą jai išspręsti. Daugelis iš mūsų yra linkę nemėgti konfliktų. Mes nesijaučiame patogiai spręsdami konfliktus ir linkę jausti, kad nutiks kažkas blogo. Gero problemų sprendimo proceso tikslas – nebijoti konfliktų ir mokėti juos spręsti.
Kalbant apie problemas ir konfliktus, reikia atsiminti du svarbius dalykus: jie vyksta nuolat ir tai yra galimybė pagerinti tarpusavio santykius. Problemų atsiradimas iš tikrųjų suteikia mums informaciją, kurią galime panaudoti norėdami pašalinti problemos atsiradimo priežastis ir patobulinti darbinius procesus. Taigi problemoje galima įžvelgti ir teigiamų dalykų!
Problemos sprendime didžiausia klaida – noras kuo greičiau išspręsti problemą. Savaime tai nėra blogai, tačiau skubėjimas dažniausiai lemia neteisingų ar mažiau teisingų sprendimų pasirinkimą. Greitas problemos sprendimas gali pavirsti klaida, nes bandoma pateikti sprendimą neįsigilinus į problemos atsiradimo priežastis, neįvertinus visų galimų sprendimo variantų.
Efektyvus problemų sprendimas
Žemiau pateikiami septyni efektyvūs problemų sprendimo žingsniai, kurie gali padėti nuodugniai išanalizuoti problemą, jos atsiradimo priežastis bei surasti tinkamiausią sprendimo variantą:
- Nustatykite problemas – pirmiausia reikia aiškiai identifikuoti problemą. Svarbu nepamiršti, jog skirtingi žmonės gali turėti skirtingą požiūrį į problemas.
- Supraskite kiekvieno interesus – atpažinkite tikruosius visų šalių interesus. Kiekvienas nori patenkinti savo tikruosius sprendimus, o geriausias sprendimas yra tas, kuris tenkina kiekvieno interesus. Aktyvus kito klausymasis padeda pastebėti jo interesus.
- Įvardykite galimus sprendimus – „minčių lietus“ (angl. brainstorming) yra puikus būdas ieškoti idėjų problemos sprendimui.
- Įvertinkite galimybes – apsvarstykite visus „už“ ir „prieš“ dėl kiekvieno potencialaus pasirinkimo. Būtinai atskirkite pasirinkimų vertinimą nuo variantų pasirinkimo.
- Pasirinkite geriausią sprendimo variantą – nustatykite tinkamiausią sprendimą arba sujunkite kelis tinkamus sprendimo variantus į vieną.
- Užrašykite sprendimo įgyvendinimo sąlygas – nepasikliaukite atmintimi, nes po kurio laiko kiekvienas atsimins skirtingai. Be to, surašymas raštu padeda apgalvoti visas galimus niuansus.
- Sutarkite dėl rezultato stebėjimo ir vertinimo – sutartos sąlygos gali reikalauti pakeitimo priklausomai nuo ateityje įvyksiančių nenumatytų aplinkybių. Sutarkite tam tikrą laiką stebėti susitarimo įgyvendinimą ir numatykite galimo pakeitimo taisykles.
Efektyvaus problemų sprendimo rezultato stebėjimas ir vertinimas reikalauja šiek tiek laiko ir dėmesio, tačiau ne tiek, kiek to reikalauja neišspręsta problema. Ką tikrai reikia padaryti sprendžiant problemą, tai sulėtinti tempą. Problema yra kaip kelio vingis. Per didelis greitis gali taip ir neleisti išvažiuoti iš posūkio. Panašiai ir su problemos sprendimu – atidus ir dėmesingas problemų sprendimas, jas įveikus, leidžia sklandžiai judėti pirmyn.
Jeigu nesate tikri, ar patys pajėgsite išspręsti kilusį ginčą, pagalbos galite kreiptis į mediatorių. Mediatorius, kaip taikinamojo tarpininkavimo – mediacijos paslaugas teikiantis profesionalas, gali pagelbėti sprendžiant tiek darbo, tiek šeimos ar kitų sričių teisinių santykių ginčus.
Apibendrinant…
Šie žingsniai gali būti naudingi efektyviai sprendžiant problemas tiek didelėje kompanijoje, tiek tarp dviejų žmonių ar vieno asmens, kuris atsidūręs sudėtingoje situacijoje. Kuo didesnė ir svarbesnė problema, tuo naudingiau ją spręsti vadovaujantis aukščiau nurodytais žingsniais. Kaip minėta, problemų apsčiai turi visi, tad nebijokite – nuolatinė praktika bei trečiojo nešališko asmens (mediatoriaus) pagalba padės išmokti lengviau spręsti kilusius sunkumus.