Kai darbo santykiuose tarp darbuotojo ir jo vadovo kyla konfliktas, tai gali sukelti tiek daug streso. Mokėti išspręsti konfliktą tarp vadovo ir darbuotojo svarbu kiekvienam, kuris tikisi imtis lyderio vaidmens. Net jei nesate vienas iš tiesioginių vadovų, parodydami savo vadovavimo įgūdžius pagal šioje konfliktinėje situacijoje galite būti pastebėti ir įvertinti tų kurie skiria paaukštinimus.
Norint išsiaiškinti, kaip išspręsti konfliktą tarp tiesioginio vadovo ir darbuotojo, vertėtų išklausyti mokymus ar perskaityti knygą ta tema. Tačiau kol dar konfliktas neįsismarkavęs, jį galima padėti suvaldyti vadovaujantis šiais žingsniais:
1. Būkite nešališki
Jūsų šališkumas ir subjektyvi nuomonė gali tik pabloginti situaciją darbo vietoje, ypač konflikte, kuriame gali būti jūsų kolega ir vadovas. Norėdami padėti numalšinti įtampą, galite besiginčijančias šalis paskatinti įvardyti viena kitos poreikius ir tikslus bei stengtis pažvelgti į ginčą iš kitos pusės perspektyvos. Tai turėtų padėti objektyviai įvertinti situaciją ir paskatinti šalis bendradarbiauti ieškant sprendimo.
2. Aktyviai klausykitės
Klausymasis ir aktyvus klausymasis yra du skirtingi dalykai. Mes visą laiką klausomės, bet tai nereiškia, kad iš tikrųjų suprantame (ar parodome suprantą) kitą asmenį. Aktyvus klausymas nereiškia apsisprendimo, ką sakysite toliau, kai kitas žmogus pagaliau nustos kalbėti.
Norėdami aktyviai klausytis, nesiblaškykite, palaikykite atvirą kūno kalbą, palaikykite tinkamą akių kontaktą, užduokite klausimus – leiskite žodžiais ir neverbalinėmis užuominomis suprasti, kad klausotės ir suprantate kitą žmogų. Tai padės sumažinti įtampą ir sukurs tarpusavio pasitikėjimą, kuris palengvina ginčo situacijos išsprendimą.
3. Būkite empatiški
Nesvarbu, ar dalyvaujate konflikte, ar ne, ar bandote jį valdyti, svarbiausia yra empatija. Bendraujant labai svarbu atpažinti, gerbti ir aktyviai pripažinti kito žmogaus jausmus. Tai nereiškia, kad turite sutikti su kito jausmais, bet tai reiškia, kad turite parodyti, kad suprantate ir žinote kaip kitas jaučiasi. Žinojimas, kad tave supranta, kelia pasitikėjimą.
4. Prašykite kitų pagalbos
Jei visos galimybės buvo išnaudotos, bet konfliktas nėra išspręstas, reiktų pasvarstyti, ar ne laikas kreiptis kitų pagalbos. Tai gali būti žmogiškųjų išteklių skyriaus specialistas (jei toks įmonėje yra), pagrindinis įmonės, vadovas, arba ginčo situacijų sprendime besispecializuojantis kvalifikuotas mediatorius. Profesionalo pagalba visada padeda.
Mediacija (ginčų sprendimas per mediatorių) tampa vis populiaresniu greitu ir taupiu darbo santykiuose kylančių ginčų sprendimo būdu. Todėl įmonės skatintinos per mediaciją spręsti ne tik verslo, bet ir darbo santykių ginčus.