Konfliktai ir ginčai yra neatskiriama mūsų gyvenimo dalis, ar tai būtų asmeniniai, ar verslo, ar tarpvalstybiniai santykiai. Dažnu atveju pats konfliktas ir jo sprendimas yra jau anksčiau įvykusių tam tikrų įvykių ar veiksmų šalinimo būdas. Išankstinis tokių įvykių ar veiksmų identifikavimas ir jų suvaldymas gali būti reali prevencinė priemonė būsimų konfliktų neutralizavimui ir tarpusavio santykių išsaugojimui. Todėl verta pasvarstyti, ar galima konfliktui užbėgti už akių ir kaip tą padaryti.
Veiksminga prevencija nuo asmeninių, verslo ar valstybinių ginčų kilimo
Mediacija yra vienas iš sėkmingo verslo valdymo įrankių, kuris gali pasitarnauti užtikrinant verslo sėkmę, kai dar nėra kilęs konfliktas, bet jau pradedama jausti tarpusavio santykių įtampa, galinti sukelti komunikavimo problemų ir netgi lemti bendradarbiavimo pasibaigimą. Tokių nesklandumų galima išvengti dar prieš konflikto įsiplieskimą persvarsčius tarpusavio santykius ir nusimačius tolimesnio bendradarbiavimo gaires. Mediacijos ir visos su ja susijusios informacijos konfidencialumas saugo tiek asmeninių, tiek verslo tarpusavio santykių mediavimo detales, todėl mediacijos būdu „perkraunant“ tarpusavio santykius verslas gali jaustis saugiai, žindomas, jog jokia jautri informacija nepateks į viešumą.
Mediacija gali būti naudojama ne vien jau kilusių verslo ginčų sprendimui, bet taip pat ir esamų santykių sutvirtinimui tarpasmeniniame ar net tarpvalstybiniame lygmenyje. Praktikoje dažni atvejai, kai valstybės, naudodamos neutralių tarpininkų (mediatorių, derybininkų) pagalba, sudaro dvišalius ar daugiašalius susitarimus dėl tarpusavio ekonominių ar politinių santykių, kurie pagerina importo/eksporto ryšius, normalizuoja plotinį tarpusavio dialogą. Taigi mediacija, kaip derybų tarpininko pagalba, gali būti plačiai naudojama visuose tarpasmeninių santykių lygmenyse tiek jau esamo konflikto sprendimui, tiek būsimo konflikto prevencijai.
Nebūtina laukti santykių pablogėjimo
Apie problemų sprendimą dažniausiai pradedama galvoti, kai jau yra atsitikusi bėda, kai konfliktas yra išsiplėtojęs. Tačiau protingiau būtų iš anksto nusimatyti potencialias problemines situacijas ir bandyti maksimaliai apriboti galimybes joms atsirasti. Taigi, jeigu jau valstybiniu lygiu yra naudojamasi mediatorių ir derybininkų pagalba siekiant išvengti potencialių ginčų, tai verslas tuo labiau turėtų būti suinteresuotas būsimo konflikto prevencija.
JAV ir vakarų Europos valstybėse mediacijos institutas yra išplėtotas ir plačiai naudojamas konfliktų prevencijai ir ginčų sprendimui, kaip alternatyva ilgam ir brangiam bylinėjimuisi. Mūsų šalies gyventojai bei verslas taip pat turėtų nevengti mediatoriaus pagalba ieškoti potencialių konfliktų prevencijos būdų. Nes būtent išankstinėje konflikto formavimosi stadijoje mediacija gali būti efektyviausias į tolimesnį sėkmingą bendradarbiavimą nukreiptų tarpusavio santykių išsaugojimo ir sustiprinimo būdas.
Kartais gali atrodyti, kad visas problemas galim išspręsti pačiam, be profesionalo pagalbos. Tačiau realybė yra tokia, kad dauguma problemų versle ar asmeniniame gyvenime taip paprastai neišsisprendžia. Priešingai, dažnu atveju tokios problemos tik padidėja ir dar paveikia kitas sritis (pavyzdžiui, kilęs ginčas su klientu gali ne tik lemti kliento praradimą, bet taip pat lemti neigiamų atsiliepimų apie įmonę paplitimą, sumažinti įmonės finansinį pajėgumą ir pan.). Tokiose situacijose nešališka mediatoriaus pagalba gali profesionaliai padėti gerinant potencialaus ginčo šalių tarpusavio santykius, orientuotus į ilgalaikį ir produktyvų bendradarbiavimą.
Taigi mediacija gali pasitarnauti verslui ne tik esamų ginčų sprendimui, bet taip pat išnaudojant galimybę užkirsti kelią potencialių konfliktinių situacijų atsiradimui. Tokiu būdu mediacija tampa įrankiu, padedančiu sėkmingai auginti verslą, todėl verslas turėtų būti suinteresuotas pasinaudoti mediatoriaus teikiamos profesionalios pagalbos nauda.