Skip to content

Verslo ginčų sprendimas mediacijos būdu

verslo ginčų mediacija
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

Jeigu esate verslo savininkas ar įmonės vadovas, puikiai žinote, kad įmonės veikloje ginčai ir konfliktai yra neišvengiami. Ginčai gali kilti su tiekėjais, klientais ar su darbuotojais. Arba gali atsirasti poreikis „išsiskirti“ su ilgamečiu verslo partneriu.

Dėl visų šių ginčių sprendimo, o tuo labiau dėl paūmėjusių, šalys yra linkę kreiptis tiesiai į teismą. Teisme ginčų sprendimas užsitęsia (verslo ginčo bylos nagrinėjimas pirmosios instancijos teisme gali trukti ir ilgiau nei vienerius metus), kainuoja daug pinigų ir nervų.

 

Mediacija yra greitesnis ir pigesnis verslo ginčų sprendimo būdas, nei bylinėjimasis teisme. Ginčą sprendžiant mediacijos būdu galima sutaupyti ne vien laiko ir pinigų, bet taip pat išsaugoti gerus santykius su ginče dalyvaujančiu verslo partneriu. Pavyzdžiui, verslo partnerių „skyrybų“ atveju mediatorius gali padėti rasti racionalias verslo pasidalijimo sąlygas, sutarties vykdymo ginčo atveju – padėti pasiekti abiem pusėm geriausią sprendimą bei objektyviai įsivertinti dėl poreikio tęsti tolimesnį bendradarbiavimą. Verslo ginčų sprendimas mediacijos būdu yra patrauklesnis už bylinėjimąsi teisme, nes padeda sutaupyti bylinėjimosi išlaidas, yra visiškai konfidencialus, abi pusės yra laimėtojos, greičiau ir lanksčiau išsprendžiamas ginčas, padidėja tikimybė išsaugoti gerus tarpusavio santykius ir pan.

 

Mediacija yra tarpusavio bendradarbiavimo procesas, kuriame šalys mediatoriaus profesionalia pagalba įgalinamos pačios nuspręsti kaip turėtų būti sprendžiamas jų ginčas ir koks susitarimas turėtų būti pasiektas. Kuo ginčo šalys yra sąmoningai aktyvesnės mediacijos procese, tuo lengviau pasiekti abipusiškai priimtiną susitarimą ir išvengti tolimesnio ginčo eskalavimo. Be to, mediacijos metu šalys paprastai randa tokius ginčo sprendimo būdus, kuriuos pasiekti teismo sprendimu riboja bylų nagrinėjimo taisyklės. Pavyzdžiui, teismas, priimdamas sprendimą, yra apribotas ieškovo reikalavimo, t.y. teismo sprendimu arba atmetamas ieškovo reikalavimas, arba tenkinamas pilnai ar iš dalies, o mediacijos metu pasiektu susitarimu šalys gali laisvai nusistatyti ginčo sprendimo sąlygas ir apimtis, kiek tai neprieštarauja imperatyviosioms teisės normoms.

 

Taigi mediacija, kaip alternatyva bylinėjimuisi teisme yra patraukli verslo ginčų sprendimui ne vien dėl mažesnių išlaidų ar greičiau pasiekiamo rezultato, bet taip pat dėl visiško konfidencialumo, kuris dažnu atveju verslo įmonėms (ypač veikiančioms paslaugų sektoriuje) yra labai svarbus, siekiant išsaugoti gerą verslo reputaciją.

Turite klausimų?

Parašykite mums!

Užduokite mums klausimą arba aprašykite savo problemą ir mes pateiksime jums greitą bei išsamų atsakymą.