Skip to content

Santuokos nutraukimas ir kreditoriai

santuokos nutraukimas
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn

2020 metais buvo įregistruota 15,3 tūkst. santuokų ir 7,5 tūkst. ištuokų. 2021 metais – 16,8 tūkst. santuokų ir 7,7 tūkst. ištuokų. Taigi beveik pusė santuokų baigiasi jų nutraukimu. Tai iš tiesų dideli skaičiai. O tai reiškia, kad santuokos nutraukimas ir su tuo susiję klausimai yra aktualūs dažnam ir mūsų.

Santuokos nutraukimas

Teisės aktai numato, kad santuokos nutraukimas gali būti įgyvendinamas šiais būdais: 1) abiejų sutuoktinių bendru sutikimu; 2) vieno sutuoktinio prašymu; 3) dėl sutuoktinio (sutuoktinių) kaltės.

Santuokos nutraukimas reiškia, kad baigiasi sutuoktinių tarpusavio turtiniai ir asmeniniai neturtiniai santykiai, turtinės ir asmeninės neturtinės teisės ir pareigos. Nutraukiant santuoką, be kitų privalomai spręstinų santuokos nutraukimo klausimų (su nepilnamečiais vaikais susiję klausimai), turi būti išsprendžiamas bendro turto ir skolų padalijimo klausimas, išskyrus tam tikrus atvejus, kai sutuoktiniai yra sudarę notariškai patvirtintą ikivedybinę ar povedybinę sutartį dėl savo tarpusavio turtinių teisių ir pareigų nustatymo santuokos metu.

Paprasčiausias, pigiausias ir greičiausias kelias nutraukti santuoką yra santuokos nutraukimas sutuoktinių bendru sutikimu. Pasirinkus šį santuokos nutraukimo būdą nereikia įrodinėti kito sutuoktinio ginčijamų aplinkybių. Taip pat tai yra emociškai lengviausias santuokos nutraukimo būdas, nes išvengiama itin jautrių asmeninių detalių aiškinimosi stebint kitiems žmonėms.

Racionaliausia santuoką nutraukti abipusiu sutarimu susitarus dėl teisinių santuokos nutraukimo padarinių (turto ir skolų padalijimo, vaikų išlaikymo ir bendravimo su jais ir pan.) bendru sutikimu kreipiantis į teismą. Jei sutuoktiniams sunku susitarti, mediatorius per mediaciją gali padėti surasti abiejų sutuoktinių interesus atitinkantį sprendimą.

Kreditorių informavimas

Vartojimo kreditai, paskolos būstui ar daiktų pirkimas lizingu pastaruoju metu tapo neatsiejama mūsų gyvenimo dalimi. Santuokoje taip pat neapsieinama be pinigų skolinimosi gyvenimo poreikių tenkinimui užtikrinti.

Kaip minėta, sutuoktinių skolų pasidalinimas yra vienas iš klausimų, kurį privaloma išspręsti skyrybų metu. Santuokos nutraukimas ir jo įgyvendinimas įpareigoja sutuoktinius informuoti savo kreditorius apie pradėtą skyrybų procesą, kad sutuoktinių kreditoriai galėtų realiai įgyvendinti savo teisę būti įtrauktiems į turto padalijimo bylą trečiaisiais asmenimis, nes šioje byloje priimtas sprendimas gali turėti įtaką jų teisėms.

Santuoką nutraukiant bendru abiejų sutuoktinių sutikimu prašyme, be duomenų, turi būti nurodyta duomenys apie sutuoktinių ar vieno iš jų kreditorius ir nurodymas, kad sutuoktiniai yra pranešę jiems žinomiems kreditoriams apie bylos iškėlimą.

Kreditoriaus informavimas apie sutuoktinių bendro turto pasidalijimą santuokos nutraukimo metu yra reikalingas kreditoriaus teisėms įgyvendinti. Kreditorius turi teisę įstoti į bylą dėl turto, kuris yra bendroji jungtinė nuosavybė, padalijimo kaip trečiasis asmuo, pareiškiantis savarankiškus reikalavimus.

Jeigu byloje dėl santuokos nutraukimo bendru sutuoktinių pareiškimu sutuoktiniai ar vienas iš jų turi kreditorių ir dėl jam priklausančių teisių sprendžia sutartyje dėl santuokos nutraukimo padarinių, šios sutarties nuostatos turi nepažeisti kreditoriaus interesų, ir teismas, spręsdamas dėl sutarties patvirtinimo, turi patikrinti, ar atitinkama sutarties dalis nepažeidžia kreditoriaus interesų.

Antstolio informuoti nereikia

O kaip yra su antstoliais? juk dažnai būna atvejų, kai vėluojama mokėti paskolos įmokas ar kitas skolas ir antstoliai pradeda skolą išieškoti priverstinai. Tad ar reikia informuoti antstolį apie santuokos nutraukimą ir bendro turto pasidalijimą?

Atsakymas – ne nereikia, nes priverstinai skolą išieškantis antstolis nėra laikomas sutuoktinių kreditoriumi, o santuokos nutraukimo byloje nėra pasisakoma dėl antstolio teisių ir pareigų. Kreditorių teisių garantijos negali būti aiškinamos plačiai ir neapima specifinės prigimties prievolės – antstolio vykdymo išlaidų.

Skolos išieškojimo (vykdymo) veiksmus atliekantis antstolis negali būti pripažintas savarankišku kreditoriumi ir todėl negali būti įtrauktas į santuokos nutraukimo bylą. Nėra pagrindo pripažinti antstolį turint teisinį suinteresuotumą santuokos nutraukimo byloje ir kad šioje byloje turėtų būti sprendžiama dėl antstolio teisių ir pareigų. Todėl antstolio nereikia informuoti apie santuokos nutraukimą ir bendro turto pasidalijimą.

Apibendrinant…

Visi sutiks, kad santuokos nutraukimas yra gana sudėtingas procesas tiek emocine, tiek turtine, tiek kitomis prasmėmis. Pasikeitimai tarpusavio santykiuose, su nepilnamečiais vaikais susiję klausimai bei turto-skolų dalybos gali sukelti įvairius iššūkius, ypač jei sutuoktiniams sunku susitarti.

Tokiu atveju mediacija galėtų būti būtent tai, kas sutuoktiniams padėtų pasiekti bendrą susitarimą skyrybų klausimuose, o santuokos nutraukimas taptų paprastesnis, greitesnis ir lengviau pakeliams.

Turite klausimų?

Parašykite mums!

Užduokite mums klausimą arba aprašykite savo problemą ir mes pateiksime jums greitą bei išsamų atsakymą.